Ekonomický kalendář

Bývá vyvěšen na všech důležitých finančních a ekonomických webech.

Naučit se plně rozumět fundamentálním zprávám je proces na řadu let, osobně moc takových lidí neznám. Ale i mně se s minimálními znalostmi dařilo využívat výhod fundamentálních zpráv ve svůj prospěch.

Jak jsem to dělal?

Naštěstí existuje pro obchodníky na forexu jeden šikovný nástroj, který nám hodně práce usnadní, a tím je ekonomický kalendář:

Ukázka fundamentálního kalendáře z webu fxstreet.com, toto jsou data pouze pro eurodolar.

Důležitost zprávy udává vykřičník. Tři vykřičníky (!!!) znamenají, že je zpráva nejdůležitější a očekává se velký objem obchodů a tudíž i možnost velkého pohybu za předpokladu značné rozdílnosti mezi odhadem a skutečností.

Přehled všech fundamentálních zpráv vyhlašovaných dne 10.3.

Jak jste si mohli všimnout výše, zprávy byly vyhlašovány téměř po celý den. Proto je důležité si vybrat pouze několik měnových párů a vyhlašování jejich zpráv se věnovat, jinak byste museli sedět u počítače 22h denně.

Největší vliv na růst nebo pokles dané měny mají data ze zemí, které se vážou přímo k danému měnovému páru.

V dnešní době informačního věku a globalizace je celý svět propojen. Hlavními zprávy, které nejvíce hýbou celým FX trhem, jsou zprávy z USA.

Vysvětlivky k fundamentálnímu kalendáři:

Horší než předpoklad
Lepší než předpoklad
Očekávána nízká volatilita
Očekávána mírná volatilita
Očekávána vysoká volatilita
Předběžná verze
Revidovaná verze
Pouze popis
Více zdrojů k nahlédnutí

Zprávy, které se k nám dostanou, jsou už většinou započítány do ceny, proto je dobré sledovat náladu na trhu před vyvěšením daných zpráv.

Denně aktualizovaný fundamentální kalendář, naleznete zde.

Sledujte zprávy, a jakou moc mají na trh, své poznatky si bedlivě zapisujte do obchodního deníku.

Máme dva typy fundamentálních zpráv:

1) Pravidelně zveřejňované v různých časových intervalech skrze ekonomické kalendáře

2) Neočekávané události, které se z ničeho nic stanou ve světě, a my je naprosto neočekáváme

Při vyhlašování důležitých indikátorů anebo u neočekávaných událostí se může parametry pro minimální SL a TP změnit z ničeho nic z 5 na 100 bodů. V takovýchto situacích se musíte rozhodovat rychle a s čistou hlavou.

To znamená, že do teď jsme mohli stanovit minimální stop loss a take profit 5 bodů, nyní je to 100 bodů. To nám může pěkně zahýbat s money managementem, pokud například máme stop loss 20 bodů. Po vybouření trhů, které trvá zpravidla několik minut, se vše zase vrátí na původní hodnoty.

Vše se ale liší broker od brokera, proto je dobré třeba i na demu sledovat co se s daným trhem děje při vyhlašování hlavních fundamentů.

Další zdroje

Dalším zdrojem zpráv pro fundamentální analýzu je naše platforma, v MetaTrader 4 máte přímo okno, kde se vám zveřejňují informace.

Zde jsme informováni jak o výsledcích dat, tak o neočekávaných událostech. Vlevo máme datum a čas, kdy byla zpráva vyhlášena, a poté následuje jednoduchý popis, pro podrobný popis stačí danou zprávu rozkliknout.

Další zdroj fundamentálních dat, zprávy v terminálu programu Meta Trader 4.

Pokud se rozhodnete obchodovat pouze na základě fundamentální analýzy, musíte brát na zřetel, že ne vždy trhy reagují dle očekávání. Díky spekulaci a nervozitě davu dostanete častokrát falešné signály pro vstup do obchodu.

Nyní víte o dvou základních zdrojích pro fundamentální analýzu: ekonomickém kalendáři a zprávách z MT4.

Pro hlubší studium fundamentální analýzy pokračujte zde.

K článku můžete diskutovat zde.

Následující kapitola: 16. Money management

← Předcházejí kapitola: 14. Fundamentální analýza

Share článek