Take profit

Vstoupíme do obchodu, zadáme take profit a můžeme třeba s přáteli vyrazit na golf. Po zbytek dne máme čistou hlavu, o vše je postaráno, večer pouze zkontrolujete inkasovaný zisk. Take profit vám může snadno ulehčit život, nervy a dopomoci k většímu množství volného času.

 

Take profit je vlastně opakem stop lossu. U stop lossu akceptujeme drobnou ztrátu, u take profitu zase zisk. Jedná se vlastně o takovou pojistku zisku.

 

Take profit máme buď fixní, to znamená, že s ním už nehýbeme, anebo ho můžeme ještě později posouvat, stejně jako stop loss. Vše ale musíme mít podložené backtesty a napsané v pravidlech našeho plánu, který striktně dodržujeme.

 

Nespornou výhodou je, že take profit je uložen na serveru brokera, takže můžeme v klidu vypnout počítač. Ušetříme si tím hromadu nervů, dlouhé vysedávání u počítače a výčitky, že jsme nevystoupili, tam kde jsme chtěli.

 

Jakmile trh dosáhne úrovně take profitu, take profit se zaktivuje a vy inkasujete tučný zisk, to jak tučný tento zisk bude, závisí na velikosti zvoleného take profitu. Obecně lze říci, čím větší take profit, tím větší zisk.

 

Naproti tomu mentální take profit vyžaduje naší neustálou přítomnost, jelikož musíme nepřetržitě sledovat trh, tím pádem vzrůstá náročnost na psychiku, což nás může občas svést k setrvání v obchodě, trhy se znenadání otočí, my nestačíme vystoupit a přijdeme o tučný zisk.

 

Ještě existuje take profit na logických úrovních, umisťuje na supporty a resistance a na vrcholy a dna swingu.

 

Jaký je optimální take profit?

 

Určitě budete volit rozdílné take profity, podle toho, jestli obchodujete pozičně anebo intradenně. Optimální take profit zjistíte pomocí analýzy MFE, o té si ale povíme později.

 

Do svých kalkulací nesmíme také zapomenout započítat spread, jelikož ten často rozhodne, jestli se vám váš obchod vyplní nebo ne. Při utáhnutém take profitu se může stát, že trh pouze lízne take profit a otočí se.

 

Vstup do obchodu sell, umístění take profitu 300 bodů a stop lossu 20 bodů, při 1 lotu zisk 3000 USD při exekuci take profitu.

 

K článku můžete diskutovat zde.

Následující kapitola: 7. Pohyby trhů

← Předcházejí kapitola: 5. Stop loss

Share článek