Margin, levage a margin call

Následuje rozšíření základních pojmů o margin, levage a margin call.

Margin

Margin je záloha, kterou nám banka zablokuje, když vstoupíme do obchodu. Občas jí říkáme také marže anebo krytí.

Je to vlastně pojistka brokera, kterou se kryje pro případ, že by se obchod nevyvíjel tím správným směrem.

Dříve se stávalo, že obchodník zadal příkaz bez stop lossu, odešel, a když se vrátil, tak měl účet vygumovaný a v mínusu. Brokeři pak museli složitě vymáhat dané pohledávky.

Proto, aby si ušetřily práci, tak pokud marže, kterou vám zablokovali, klesne pod určitou úroveň (každý broker ji má jinak stanovenou), tak se automaticky uzavře nejztrátovější obchod, když krytí znovu klesne, poté zase nejztrátovější atd.

V dnešní době by se vám tudíž nemělo stát na 99,9%, že skončíte s účtem v mínusu.

Vy ale budete chytří, budete si riziko eliminovat stop lossem, takže vás se to netýká.

Leverage

Leverage neboli páka. Je rozdíl, proč se malé pohyby na forexu staly zajímavými pro obchodníky. Leverage v sobě skrývá neuvěřitelnou sílu, jak tvůrčí, tak i ničivou.

Jak vlastně leverage v praxi funguje?

Díky leverage můžeme s minimálním úsilím vydělávat čím dál více. Na jeden lot EUR/USD máme marži zhruba 24 000 Kč, to při páce 1:100 znamená, že s 24 000 Kč kontrolujeme objem eura v hodnotě 2 400 000 Kč.

Bez obchodování na páku bychom si pohybem měny pár bodů moc peněž nevydělali. Díky páce můžeme za den zhodnotit účet lehce o 100 % anebo také o všechno přijít.

Průměrný leverage je zhruba 1:100, ale můžeme se setkat s pákou až 1:500.

Margin call

Margin call je něco, co nechcete v životě nikdy zažít.

Dříve,  v době obchodování přez telefon, vám broker většinou zavolal, když vaše krytí kleslo pod určitou úroveň a vyzval vás k doplnění prostředků na účet. V dnešní době internetového obchodování a volatilních trhů se z toho stal přežitek, okamžitě jak vám klesne margin pod stanovenou hladinou, váš obchod bude automaticky uzavřen.

Margin – praktická ukázka velikosti krytí v MT4

Jak vidíme v terminálu marže na 0,1 lotu eurodolaru je 2431 Kč, dostupná marže je 197 424 Kč a výška marže je 8219%, což nám značí, že krytí máme dostatečně velké, spíše až nadbytečné.

K článku můžete diskutovat zde.

Následující kapitola: 11. Měnové páry →

← Předcházejí kapitola: 9. Spread, swap, slippage a pip value

Share článek