C: Paper trading

Nastudovali jste pořádně předchozí části? Ano? V tom případě gratuluji, úspěšně jste absolvovali základní školu! Pokud ne, koukejte se rychle vrátit! Nejdříve se musíte naučit chodit, teprve potom můžete začít běhat!

Hurá na střední! Máte nyní zbacktestovaný obchodní systém, kterému věříte. Pojďme se podívat, jak obstojí na živém trhu. K tomu nám bude sloužit paper trading.

Paper trading je obchodování na živo na měnovém trhu s virtuálními penězi, teprve zde se ukáže, jestli naše backtesty mají vůbec nějakou vypovídající hodnotu, když uspějeme i na paper tradingu, můžeme postoupit na reálné obchodování. U hromady myšlenek se ale stává, že neprojdou touto fází.

Při paper tradingu se nám data neustále mění, zvlášť u intradenního obchodování se musíme rychle rozhodovat a občas dostáváme signály dle našeho obchodního systému v místech, kde později pro backtesting vidět nejsou.

Paper trading je jednou z obrovských výhod dnešní moderní doby. V paper tradingu si můžete vyzkoušet obchodování na trhu v reálných podmínkách s virtuálními penězi.

Jedinou nevýhodou asi je, že naprostá většina brokerů má časově omezenou platnost demo účtů, v průměru to jsou 3 měsíce. Poté se vám účet automaticky vymaže, což je docela nepříjemná záležitost, když jsme si nestačili ještě přepsat dané obchody do obchodního deníku a výsledky systému máme v tom případě zkreslené. Proto si vždy v čas založte nový účet.

Nedaří se vám v této fázi? Nevěste hlavu, hromada nyní úspěšných traderů si prošla kolotoč backtesting, papertrading, reálné obchodování několikrát za sebou, než našli svůj vlastní recept na úspěch. Dobrou věcí na tomto procesu je, že se pokaždé něco nového naučíte.

Nesmíte zapomínat si o obchodech vést podrobný obchodní deník, být disciplinovaní a striktně dodržovat váš obchodní plán. Během času vám vyvstane hromada otázek a podrobná evidence je to jediné, co vás může posunout vpřed.

Svůj paper trading si budeme porovnávat s backtestingem, hledat drobné nuance a získávat cit pro trhy. Může se nám také stát, že zjistíme, že jsme byli při backestování hodně optimističtí, takže bude nutné provést backesty kompletně znovu.

Dobré je si také všechny obchody zaznamenávat do grafu, grafy si následně fotit a přikládat k obchodnímu deníku. Pro pořizování snímků se mi osvědčil program Snagit, ale klidně se dá vystačit do začátku i s malováním.

Stisknete klávesu printscreen a poté ctrl+v. Pro pojmenování obrázků si zvolte jednoduchý a výstižný název, například datum pořízení 11.11.2012(2), v závorce je uvedeno pořadí obchodu daný den.

Časem možná zjistíte, že většina signálů od indikátorů a oscilátorů se mění dle aktuální situace na trhu. Takže například trh vám vykreslil vstup dle vašeho systému, ale po vstupu se situace zase otočila a na konec na backtestu by obchod nebyl vůbec platný. Takto se započítáním psychologie, se ze systému, který zhodnocoval prostředky o 900% měsíčně při backtestech, stane lehce systém, který zhodnocuje prostředky pouze o 20% měsíčně.

Ale neklesejte na mysli, vše se dá vylepšit například časovou optimalizací systému, či striktním dodržováním money managementu a psychologie. A díky tomu úspěšnost systému zase o několik desítek procent zvednout.

Paper trading se liší od reálného tradingu v tom, že neriskujeme vlastní peníze, tudíž do hry nevstupuje tolik psychologie, nicméně v paper tradingu si vše můžete vyzkoušet nanečisto a při správném přístupu a striktním dodržování disciplíny si vytvoříte návyky, které vám pomůžou uspět na reálném trhu. A nedopadnete jako většina, která tuto část přeskočí a pak ze svého neúspěchu obviňuje všechny kolem sebe – obchodní systém, brokera, manželku.

Novinky, otázky, diskuze, share

Buďte informováni o novinkách, sledujte nás: Facebook, Twitter, Newsletter.

Máte nějaké otázky? Jaké jsou vaše zkušenosti? K článku můžete diskutovat níže v komentářích.

Líbil se vám článek? Sdílejte!



Následující kapitola: Disciplína aneb jak vyhrát válku jménem trading

← Předcházejí kapitola: Analýza MFE a MAE

Novinky, otázky, diskuze, share

Buďte informováni o novinkách, sledujte nás: Facebook, Twitter, Newsletter.

Máte nějaké otázky? Jaké jsou vaše zkušenosti? K článku můžete diskutovat níže v komentářích.

Líbil se vám článek? Sdílejte!



Kompletní FX manuál – Obsah

Necítíte se na celý proces sami? Chcete pomoci? Nechat si vše ukázat Live?

Skvělá zpráva: máme pro Vás měsíční kurz pod taktovkou zkušeného tradera.

Celý Proces s vámi projde krok za krokem, vše si budete zkoušet rovnou v praxi.

Blok AZáklady – obchodávání na Forexu

Blok BBacktestování – aplikace systému na minulá data

Blok CPaper trading – obchodování nanečisto

Disciplína – aneb jak vyhrát válku jménem trading
Typy obchodních příkazů – způsoby jak lze nakupovat a prodávat
Cit pro trhy – přichází s časem, říká kdy i přes jasný signál do obchodu nevstoupit
Časová optimalizace – kdy je zbytečné obchodovat

Blok DLive trading – obchodování naživo

Blok E – Automatické obchodní systémy – poslední krůček evoluce tradera

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*

twenty − 16 =